Cheertanssin harrastuspolku tarjoaa vaihtoehtoja kaikenikäisille13.8.2026seurakoordinaattori

Oletko kiinnostunut cheertanssista tai etsitkö uutta tapaa täydentää nykyistä harrastustasi? Seuramme cheertanssipolku tarjoaa mahdollisuuksia niin aloitteleville tanssijoille kuin aikuisille harrastajillekin.

Cheertanssi on vauhdikas ja monipuolinen laji, jossa yhdistyvät tanssi, ilmaisullisuus, hypyt, piruetit, liikkuvuus ja esiintymistaito. Laji kehittää koordinaatiota, kehonhallintaa, rytmitajua sekä fyysistä kuntoa innostavassa ja yhteisöllisessä ympäristössä.

Harrastuspolku seurassamme

Tällä hetkellä cheertanssin harrastuspolulta löytyy vapaita paikkoja seuraavista joukkueista:

Celtines – lasten alkeisjoukkue (2013–2017 syntyneet)

Celtines on minien alkeistason cheertanssijoukkue 2013–2017 syntyneille harrastajille. Joukkue sopii erinomaisesti uusille tanssijoille sekä muiden lajien oheisharjoitteluksi. Harjoituksissa opetellaan cheertanssin perusteita, kuten hyppyjä, piruetteja, liikkuvuutta ja esiintymistaitoja kannustavassa ilmapiirissä.

Celtines on loistava paikka aloittaa cheertanssiharrastus tai täydentää muuta urheiluharrastusta tanssillisella harjoittelulla.

Mermaids – lasten harrastetason joukkue (2014–2017 syntyneet)

Mermaids on 2014–2017 syntyneille suunnattu harrastetason cheertanssijoukkue. Joukkue harjoittelee kahdesti viikossa ja tarjoaa mahdollisuuden kehittää taitoja tavoitteellisesti mutta matalalla kynnyksellä.

Mermaids on lajisuuntautunut joukkue, jossa harjoitellaan cheertanssin tekniikkaa, ilmaisua, esiintymistä sekä joukkueena toimimista. Joukkue sopii harrastajille, jotka haluavat panostaa lajiin hieman enemmän ja harjoitella säännöllisesti osana innostavaa joukkuetta.

Cerastes – aikuisten alkeisjoukkue (+18 v)

Cerastes on yli 18-vuotiaille suunnattu alkeistason cheertanssijoukkue. Joukkue harjoittelee kerran viikossa keskittyen cheertanssin perustaitoihin, kuten erilaisiin hyppyihin, piruetteihin sekä liikkuvuuden ja lihaskunnon kehittämiseen – hauskanpitoa unohtamatta.

Joukkueeseen voi liittyä mukaan ilman aikaisempaa kokemusta tai erillisiä taitovaatimuksia. Cheertanssi sopii hyvin myös niille, jotka harrastavat jo cheerleadingia ja haluavat kehittää tanssillisia valmiuksiaan.

Etu kahdessa joukkueessa harrastaville

Mikäli harrastaja harjoittelee kahdessa seuran joukkueessa ja vähintään toinen joukkueista on alkeistason joukkue, myönnetään harrastajalle 50 % alennus alkeistason joukkueen harrastusmaksusta.

Tämän ansiosta esimerkiksi Celtines ja Cerastes toimii erinomaisena oheisharjoitteluna muiden joukkueiden urheilijoille, jotka haluavat kehittää tanssiosaamistaan, liikkuvuuttaan ja esiintymisvalmiuksiaan.

Tule mukaan!

Nyt on erinomainen aika aloittaa cheertanssi tai löytää itselle sopiva joukkue seuramme harrastuspolulta. Vapaita paikkoja löytyy tällä hetkellä Celtines-, Mermaids- ja Cerastes-joukkueista.

Tervetuloa mukaan kokemaan cheertanssin ilo, liikunnan riemu ja yhteisöllinen joukkuetoiminta!